sobota, 6 kwietnia 2013

"Częstszy niż myślisz"


2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, a dzięki działalności fundacji SYNAPSIS w tym roku cały kwiecień stał się Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu. Dlaczego o tym piszę? Szacuje się, że co setna osoba cierpi na autyzm. Patrząc na to, że jest on najczęstszym zaburzeniem rozwojowym, nasza wiedza na jego temat jest zastraszająco mała. Zresztą osoby z wszelkiego rodzaju zaburzenia psychicznymi są często spychane na margines społeczeństwa, które najchętniej zamknęłoby ich w szpitalach. Ludzie mało wiedzą o tych chorobach, a z niewiedzy często rodzi się strach przed tym, czego nie rozumiemy. Dni takie jak 2 kwietnia mają na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem autyzmu i są dobrą okazją do poszerzenia swojej wiedzy oraz próby zrozumienia tych ludzi.

Owo święto obchodzone było pod hasłem: „Autyzm. Częstszy niż myślisz.” i promowane poprzez akcję „Light It Up Blue”. Zachęcano do wkręcenia niebieskich żarówek (w Polsce przyłączyły się do tej akcji m.in. Sejm RP, Pałac Kultury i Nauki, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Most Śląsko – Dąbrowski, siedziba Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich, a nawet wybrane sklepy Rossman), dodania niebieskich akcentów do ubrania oraz do wspomagania finansowego fundacji (np. poprzez oddanie 1% z podatku). Ja wybrałam opcję ubraniową, dlatego też zobaczycie mnie dzisiaj z przewagą koloru Smerfów.

Do spektrum autystycznego należą m.in. autyzm dziecięcy, autyzm atypowy, zespół Aspergera oraz zaburzenia semantyczno-pragmatyczne. Charakterystyczne dla spektrum autystycznego jest to, że osoby nim dotknięte najczęściej potrzebują stałości otoczenia, cierpią na zaburzenia mowy oraz mają łatwość mechanicznego zapamiętywania. Autyzm dziecięcy, zwany również zespołem Kannera, pojawia się najczęściej w ciągu trzech pierwszych lat życia, ale może być też zdiagnozowany u osoby dorosłej. Chorzy nie radzą sobie z komunikacją uczuć oraz ze związkami społecznymi. Choć przyczyną zachorowania są defekty neurologiczne (np. uwarunkowania genetyczne), początkowo uważano, że winę ponosi emocjonalne odrzucenie przez matkę. Autyzm atypowy jest w zasadzie podobny do dziecięcego, ale objawy zaczynają występować później. Cierpiący na zaburzenia semantyczno-pragmatyczne zazwyczaj nie rozumieją żartów ani metafor, mają ogólne problemy z rozumieniem i używaniem mowy.

Jeżeli ktoś chciałby się zagłębić w temat w sposób niekoniecznie sensu stricto naukowy, polecam serdecznie książkę Marka Haddona pt. „Dziwny przypadek psa nocną porą”. Przedstawiony w niej świat jest widziany oczami piętnastoletniego chłopca, cierpiącego na zespół Aspergera i próbującego rozwikłać zagadkę zabicia psa sąsiadki. Nastolatek, który nie potrafi zrozumieć ludzkich zachowań, nie potrafi opowiadać dowcipów, nie pozwala się dotykać nawet rodzicom, lecz jest genialny z matematyki, powoli dokopuje się prawdy i odkrywa więcej niż szukał. Myślę, że warto sięgnąć po tę pozycję z dwóch względów: jest to bardzo udany, a zarazem nietuzinkowy sposób opowiedzenia historii kryminalnej, a poza tym powieść ta pozwala nam „wejść w głowę” osoby cierpiącej na zespół Aspergera, zrozumieć jej motywy zachowania i zwyczaje, które są niezwykle trudne do pojęcia, kiedy patrzy się na nie z perspektywy osoby zdrowej.

A na deser mały cytat:
„Właśnie dlatego ludzkie mózgi są jak komputery. Nie z powodu swojej wyjątkowości, lecz dlatego, że wciąż muszą się wyłączać na ułamki sekund, wraz ze zmianami na ekranie. A ponieważ jest coś, czego nie widzą, uważają to za wyjątkowe. Bo ludzie zawsze uważają za wyjątkowe to, czego nie widzą, jak na przykład ciemną stronę księżyca, drugą stronę czarnej dziury lub ciemność, kiedy budzą się w nocy i czują strach.” Mark Haddon - Dziwny przypadek psa nocną porą
Pozdrawiam, 
Reptilia

PS. Jeśli zainteresował was temat, odsyłam do strony promującej akcję Na niebiesko.


 płaszcz, koszula, kolczyki - Orsay; buty - CCC; sweter, białe bransoletki - Cubus; sukienka - Top Secret; torebka - David Jones; różowa bransoletka - Claire's; pierścionek, korale, szalik - no name


4 komentarze:

 1. śliczna sukienka az juz chce lato

  OdpowiedzUsuń
 2. W wolnej chwili chętnie poczytam. Sukienkę w kwiaty - piękna-)

  OdpowiedzUsuń
 3. dziękuję za odwiedziny!
  świetny post!
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie zajrzę na podaną stronę :)
  Boska sukienka!

  OdpowiedzUsuń